Polski|English

17.10.2013
"Turystyka Kulinarna - Polski HIT" - prezentacje, wnioski z dyskusji i fotorelacja

Dużym zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez landbrand konferencja "Turystyka Kulinarna - POLSKI HIT" - ponad 120 odwiedzających tego dnia targi Tour-Salon postanowiło posłuchać o najsmaczniejszej formie turystyki.

 

Prelegenci zaserwowali uczestnikom 8-daniowy zestaw wystąpień. O światowym fenomenie turystyki kulinarnej oraz jej dochodowości dla odwiedzanego miejsca opowiadał Hubert Gonera, dyrektor landbrand. Smaki Małopolski i ich wykorzystanie do budowy produktu turystycznego przedstawiła Ela Tomczyk-Miczka z MOT-u. Z kolei Dyrektor PROT-u, Krystyna Hartenberger-Pater wprowadziła wszystkich w rozwijany na północy produkt Pomorskie Culinary Prestige. Prezes Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej, Marcin Sekida podzielił się z uczestnikami wynikami badań na temat profilu odbiorcy kulinarnej oferty. Podczas kolejnej prelekcji Prezes LROT-u, Piotr Franaszek opowiedział o sukcesie marki Lubelskie, która jest ściśle związana z markami spożywczymi regionu (np. piwo Perła). Anna Somorowska z MROT-u zdradziła uczestnikom plany odnośnie budowy oferty turystyki kulinarnej w nurcie 3E, pod nazwą Mazovia Culinary Experience. Z kolei Dorota Minta, blogerka i podróżniczka, wskazała, iż brak w ofercie biur podróży wyjazdów skierowanych do miłośników kuchni. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia wystąpiła Agnieszka Sikorska reprezentująca ŚOT, która na przykładzie marki "Śląskie Smaki" opowiedziała o ewolucji produktu - od festiwalu aż po szlak kulinarny.

 

Poniżej znajdą Państwo poszczególne prezentacje, które mieliśmy przyjemność zobaczyć podczas konferencji "Turystyka Kulinarna - POLSKI HIT".

Pliki:
0._MATERIAŁY_KONFERENCYJNE.pdf
1._HUBERT_GONERA.pdf
2._ELZBIETA_TOMCZYK-MICZKA.pdf
3._KRYSTYNA_HARTENBERGER-PATER.pdf
4._MARCIN_SEKIDA.pdf
6._ANNA_SOMOROWSKA.pdf
7._DOROTA_MINTA.pdf
8._AGNIESZKA_SIKORSKA.pdf
9._Wnioski_z_dyskusji.pdf
wróć