Polski|English

27.05.2013
Noc Restauracji 2013 już za nami

W piątek 24 maja odbyła się druga edycja największego w Polsce i Europie nocnego święta restauratorów i miłośników kulinariów, którego jesteśmy organizatorem. Po zeszłorocznym sukcesie poprzeczka była zawieszona naprawdę wysoko, więc i w tym roku musieliśmy dać z siebie wszystko, żeby sprostać rosnącym oczekiwaniom naszych partnerów oraz uczestników wydarzenia. Po fakcie z niemałą satysfakcją możemy stwierdzić, że znów się udało!

 

Po wielu tygodniach przygotowań, dziesiątkach odbytych spotkań, setkach wysłanych maili i wykonanych telefonów zaprosiliśmy do zabawy aż 60 lokali z trzech miast - Białegostoku, Gdańska i Poznania. Szefowie kuchni wraz z menadżerami restauracji stanęli na wysokości zadania, przygotowując dla gości specjalne Nocne Menu i jedyne w swoim rodzaju Nocne Dania. Jako że w tym roku Nocy Restauracji przyświecała idea odczarowywania regionalnej tradycji kulinarnej spróbować można było m.in. Polędwicy wołowej ze smardzami, Piersi z kurcząt żuławskich w sosie agrestowo-wiśniowym czy Tatara z łososia z żubrówką. W każdym lokalu na gości czekał też atrakcyjny pokaz kulinarny prowadzony przez szefa kuchni.

 

Mimo iż pogoda tego majowego wieczora nie należała do najprzyjemniejszych, to jednak sale restauracyjne były pełne do późnych godzin nocnych. Wysoka frekwencja, zadowoleni restauratorzy i pozytywne relacje w mediach (m.in. Onet, Gazeta Wyborcza i wiele, wiele innych) zachęcają nas do wytężonej pracy nad kolejnymi "smakowitymi wydarzeniami". Być może już w przyszłym roku Noc Restauracji zawita też do Waszego miasta...

 

Dowiedz się więcej na: www.nocrestauracji.pl oraz www.facebook.com/NocRestauracji

wróć