Polski|English

16.10.2013
Konferencja "Turystyka Kulinarna - Polski HIT" - NOWY PROGRAM GODZINOWY

Turystyka kulinarna staje się w Polsce tematem modnym i poszukiwanym. Jej fenomen przybył do nas z Europy Zachodniej i zza oceanu. W USA kulinaria są drugim, po zakupach, najczęstszym motywem podejmowania podróży ? na nich po prostu się dobrze zarabia.

W Polsce wciąż raczej towarzyszą innej formie turystyki, niż decydują o podjęciu podróży, nie są tak dochodowe. Jednak ta sytuacja zmienia się dynamicznie. W każdym regionie organizowanych jest szereg świąt kulinarnych od Winobrania, przez święto czekolady, pomidora, prosiaka, pasztetników, kurczaka, sera, truskawki, dorsza czy sandacza, na różnych odmianach europejskich, ogólnopolskich i regionalnych festiwali kulinarnych skończywszy. Co najważniejsze w naszych miastach i regionach tworzone są coraz bardziej interesujące propozycje całorocznych ofert zorganizowanych w ramach szlaków turystyki kulinarnej np. w Małopolsce, na Śląsku czy w Białymstoku, Gdyni i Poznaniu.

Czy turystyka kulinarna może stać się polskim hitem? Czy mamy szansę wpisać nasze dziedzictwo kulinarne na Listę światowego dziedzictwa UNESCO? Czy Noc Restauracji ma szansę powtórzyć sukces Nocy Muzeów oraz jak zarabiać na turystyce kulinarnej?

Na te i na inne pytania odpowiemy podczas konferencji TURYSTYKA KULINARNA ? POLSKI HIT.

 

Termin: 17 października (czwartek), godz. 11.00 - 14.00

Miejsce: Sala Zielona, Pawilon 3, MTP

 

Konferencja jest bezpłatna.

Rejestracja: gniklas@landbrand.pl

 

Informacje o prelegentach oraz ich wystąpieniach zamieszczane są na naszym profilu na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ

 

Godzinowy program konferencji znajdą Państwo w poniższym pliku.

Pliki:
Turystyka_Kulinarna_POLSKI_HIT_-_materiały_konferencyjne.pdf
wróć