Polski|English

14.10.2014
II edycja konferencji Turystyka Kulinarna: POLSKI HIT

W piątek 24 października podczas targów Tour Salon w Poznaniu, odbędzie się kolejna edycja konferencji Turystyka Kulinarna: POLSKI HIT. Początek o godzinie 10.00.

 

Turystyka Kulinarna to podróżowanie w celu przeżycia autentycznego i unikalnego doświadczenia opartego na kuchni danego miejsca. Już sama definicja kryje w sobie tyle smaku i przygody, że aż trudno nie wyruszyć w kulinarną podróż. Po raz drugi podczas Tour Salonu eksperci branży turystycznej będą zastanawiać się nad polskimi atutami, sprawiającymi, że oferta turystyki kulinarnej przyciągnie do naszego kraju gości z całego świata. Przyjrzymy się bliżej profilowi turystów kulinarnych pochodzących z perspektywicznych rynków: niemieckiego, Ameryki Północnej i Europy Południowej. Zastanowimy się na jakie oferty mają największy apetyt w Polsce? Wyjaśnimy także co to jest patriotyzm kulinarny i czy da się na nim dobrze zarobić.

 

Nowością tegorocznej edycji POLSKIEGO HITU są warsztaty, prowadzone przez specjalistów z międzynarodowym doświadczeniem na rynkach: niemieckim, amerykańskim i polskim, Prowadzący warsztaty przybliżą uczestnikom profil i oczekiwania turystów kulinarnych.

 

piątek, 24.10.2014 r., Międzynarodowe Targi Poznańskie

Konferencja: godz. 10:00 - 14:00, Scena Kultury, pawilon 3A

Warsztaty: godz. 15:00 - 18:00, Sala I i II, pawilon 3

 

W załączeniu planowany program konferencji.

Zapisy pod adresem gniklas(at)landbrand.pl oraz na stoisku recepcyjnym konferencji.

Pliki:
PROGRAM_KONFERENCJI_POLSKI_HIT_2014_01.pdf
wróć